Multiznačková diagnostika

Z Autodiagnostika
Verze z 14. 10. 2014, 15:14, kterou vytvořil Pavel Kloc (diskuse | příspěvky) (Odkazy na výrobce a distributory)

Přejít na: navigace, hledání

Úvod

Multiznačková diagnostika je diagnostický systém, který je schopen navazovat komunikaci s řídicími systémy bez ohledu na značku vozidla a jeho typ. Problematika multiznačkových řešení je velmi složitá. Nezasvěcený zájemce o multiznačkovou diagnostiku předpokládá, že jejím zakoupením vyřeší diagnostiku všech vozidel jednou pro vždy. Opak je bohužel pravdou. Neexistuje multiznačkový diagnostický nástroj, který by pokryl kompletní vozový park a navíc by v plné míře disponoval pokročilými funkcemi, jako jsou testy akčních členů či programování a kódování řídicích jednotek. Proto je důležité se nejprve dobře informovat o kvalitě produktu, jeho podpoře a v neposlední řadě na samotného prodejce, jeho zázemí a pozáručním servisu. Vyplatí se sáhnout po osvědčeném řešení od osvědčeného výrobce, než podlehnout nátlaku prodejce, který nabízí zboží jako rohlíky na krámě. Při rozhodování, zda zakoupit multiznačkový nástroj, není dobré hledět jen na výhodnou nabídku či nízkou cenu. Lepší je dvakrát měřit, než pak litovat a vlastnit zařízení za spoustu peněz, které bude ležet v šuplíku. Zvolit si priority, které jsou při používání důležité, např. ovládání v českém jazyce, evropský výrobce, možnost plnohodnotného školení atp. Cílem tohoto článku není hodnotit nebo vyzdvihnout ten či onen multiznačkový systém, ale upozornit, na co se při výběru zaměřit, na co si dát pozor a čemu se raději vyhnout.
V článku o značkové diagnostice jsem se pokusil osvětlit argumentaci, proč je lepší investovat do diagnostických systémů na konkrétní značky.

Výhody multiznačkové diagnostiky obecně

Kompatibilita s vozidly bez ohledu na značku
Neexistuje multiznačkový systém, který nabízí 100% podporu a kompatibilitu s řídicími moduly napříč českým vozovým parkem.

Rozšiřitelnost o diagnostiku nákladních automobilů a motocyklů
Tuto výhodu nabízejí jen některé systémy, např. Texa, která nabízí v rámci diagnostiky nákladních vozidel nejlepší poměr mezi cena/výkon.

Lokalizace do českého jazyka
Jedna rovina je, zda existuje překlad programu a druhá, o jakou úroveň překladu se jedná. Není výjimkou, setkat se u předních multiznačkových systémů se strojovým a naprosto nesmyslným překladem nejen chybových kódů.

Jeden interface – diagnostický kabel na všechno
Tento komfort, díky kterému není potřeba kvůli “každému vozidlu“ měnit kabel, je často vyvážen sporadickou podporou pokročilých diagnostických procedur, jako je např. kódování apod.

Integrovaný osciloskop a multimetr
Jednoznačnou výhodou je integrovaný osciloskop, neboť pokryje za jednu cenu dva nástroje. Nicméně je důležité zaměřit se na parametry osciloskopu jako je počet kanálů, rychlost vzorkování a jeho ovládání.

Měření emisí (v rámci jednoho výrobce)
Pokud se pracoviště neobejde bez plnohodnotného motortestru nebo se prostorách pracoviště plánuje instalace diagnostické linky, pak se výběr podstatně zúží.

Integrovaný informační systém
Nikdo není dokonalý a tak se bez informačního systému dnes neobejde žádné servisní pracoviště. Otázkou je, jestli je výhodné za něj doplácet v rámci multiznačkového systému. Informační systémy zpravidla obsahují postupy, návody, schémata, zakázkový systém pro autoservis apod.

Technická podpora po telefonu a online
Nákupem to nekončí, ale začíná. Bohužel, pro řadu přeprodejců je prodej jediným plánovaným kontaktem s kupujícím. Je zapotřebí se ptát po technické podpoře a porovnávat její úroveň.

Zpětná vazba na výrobce
Lepší zpětná vazbu, než od českého výrobce nebo firmy mající vývoj v ČR, se nezíská. Pokud je pro uživatele důležitá zpětná vazba přímo na výrobce, např. z důvodu sdělování podnětů na zdokonalování software, pak se výběr opět významně zúží.

Možnost praktických školení
Dobrý prodejce musí znát své produkty dokonale, nicméně není výjimkou, že školení diagnostických systémů zajišťuje externí školicí středisko. Dobré školení by se nemělo skládat pouze ze zaučení do obsluhy programu, ale i do praktické diagnostiky, zaměřené na konkrétní téma nebo okruh témat.

Kvalitní záruční a pozáruční servis
Pokud dodavatel není schopen zaručit a prokázat záruční a pozáruční servis nebo dokonce nemá vlastního reklamačního technika, případná reklamace nebo oprava zpravidla také neproběhne bez problémů.

Kvalitní a odzkoušený výrobek
Neméně důležitým pro, je skutečnost získání kvalitního a mnohdy certifikovaného výrobku, který splňuje evropské normy a je možné jej bez větších starostí využívat. U čínských klonů je možné se kdykoliv setkat s vadným hardwarem.

Nevýhody multiznačkové diagnostiky obecně

Vysoká pořizovací cena
Vstupní cena je na české poměry v podstatě nevratnou investicí. Samozřejmě to neplatí ve všech případech, nicméně pro nezávislé servisy, především v méně prosperujících regionech ČR, je vstupní investice v řádech desítek tisíc korun naprosto nerentabilní.

Vysoká cena za roční aktualizace a obnovu licence
Roční poplatky za prodloužení licence a aktualizaci dat, převyšují desetitisícovou hranici bez DPH. Ne vždy jsou výsledky updatu viditelné, v mnoha případech nejsou uživatelé s updatem spokojeni. U některých systémů jsou updaty dokonce povinné. Pokud je zákazník nezaplatí, systém se zablokuje pro další použití.

Nekompatibilita s automobily
Neschopnost navazování komunikace s deklarovanými řídicími systémy, sporadická podpora komfortních systémů a funkcí, jako jsou kódování a programování řídicích jednotek.

Vysoké ceny za příslušenství
Běžnou praxí je, že příslušenství v podobě diagnostických adaptérů a rozšiřujících komunikačních modulů je velmi drahé.

Mnohdy náročná obsluha
Některé systémy vyžadují opravdu intenzivní zaškolení do obsluhy. Bez dobrého školitele nebo intenzivní technické podpory se nelze obejít.

Nedokonalá lokalizace do českého jazyka

Neúplná nebo špatná lokalizace ovládacího programu do českého jazyk,a bývá častým problémem nejen multiznačkových diagnostik.

Absence technické podpory a školení
Pokud prodejce nabízí sortiment od žárovky, přes olej až k diagnostice, je nutno žádat praktické ukázky a nekupujte diagnostiku po telefonu. Nepodlehnout tlaku nízkých cen.

Nebezpečí nákupu plagiátu
Klony nebo čínské polo-plagiáty prezentující se vlastním vývojem zahlcují český trh. Tyto zdánlivě originální produkty, jsou často výsledkem převlečených systémů Snap-On, Launch, Texa apod. Přímé plagiáty např. Autocom, Atal nebo Delphi jsou nedokonalými kopiemi. Osazené součástky a komponenty komunikačního hardware jsou často nevyhovující nebo dokonce chybí, protože se čínský výrobce snaží co nejvíce minimalizovat náklady na výrobu. Výsledkem je nestabilní komunikace, neschopnost nabudit jednotku apod. U klonů se často stává, že pouhým připojením k vozidlu dojde k zápisu nesmyslných DTC do paměti závad, např. ABS či IPC. Výmaz je pak nutné uskutečnit kvalitním přístrojem.

Absence informačního systému
Absence informačního systému nebo rozsáhlého systému nápovědy není pravidlem, ale ani výjimkou. Informační systémy zpravidla obsahují postupy, návody, schémata, zakázkový systém pro autoservis apod.

Licence vázaná pouze na jeden počítač
Jedním z největších problémů je licence vázaná na jedno PC, pokud není systém v Handheld provedení. V momentě, kdy PC jak se říká „lehne“, je rázem mechanik bez diagnostiky. Nezávislé servisy v ČR velmi často nemívají dostatečné vybavení v oblasti IT. Vůbec nejhorší situace nastává, pokud je dílna vybavena pouze jedním PC. Kvalita PC je druhým navazujícím problémem a slabou stránkou menších nezávislých servisů. Málokdo je ochoten investovat do odolných notebooků apod.

Problémy s aktivacemi licence
Reaktivaci licence nenabízí každý výrobce zautomatizovaným způsobem, či po telefonu a na počkání. V některých případech čekáte až několik dnů.

Problémy s implementací nových řídicích systémů
Problémy o kterých se nemluví? Ačkoliv se současné technologie používané v automobilové technice, nehledě na výrobce, na první pohled příliš neliší, o to více se liší způsob, jakým výrobci vozidel technologii využívají v konkrétních aplikacích. Zatímco z pohledu paralelní diagnostiky se technologie snímačů a aktorů u spalovacích motorů výrazně nemění, v optimalizaci systémů řízení, bezpečnostních a komfortních systémů je situace odlišná. Jádrem pudla multiznačkové diagnostiky je jeho hardware, respektive komunikační modul. V systémech řízení se neustále zdokonaluje nejen systém komunikace, ale také zabezpečení a ochrana dat. Výrobci multi-značkových systémů se musejí neustále přizpůsobovat a to s sebou čas od času přináší nutnost výměny celého hardware. Pro koncového zákazníka to znamená v podstatě znovu zaplacení vstupní investice. Nutno dodat, že ne všechny firmy mají stejně kvalitní vývojové pracovníky a programátory. Podružným a neméně závažným problémem je fakt, že výměna HW sebou přináší i změny v ovládacím programu, které jsou většinou doprovázeny problémy s navazováním komunikace i u vozidel, se kterými se uživatelé s předchozím interfacem spojovali. Uživatelé, kteří používají diagnostiku určenou a vyvinutou pro konkrétní koncern např. VAG-COM, tyto problémy neřeší, popřípadě jsou udržovací poplatky nebo výměny HW o stovky procent levnější.

Vysoké doplatky za výměny nového hardware
Pro koncového zákazníka znamená výměna hardware ve většině případů znovu zaplacení vstupní investice. Nutné je si uvědomit, že nákupem multiznačkové diagnostiky, byť za výhodnou cenu, investice do multiznačkového systému nekončí, ale začínají.

Požadavky na prodejce

Mezi prodejci multiznačkové diagnostiky jsou opravdu velké rozdíly. Výrobci diagnostických systémů vždy po distributorech požadovali splnění určitých kritérií, aby byla zachována alespoň elementární úroveň distribuce. Tento trend se stává minulostí, dnes jsou důležité obraty. Mezi prodejci jsou proto mnohdy až propastné rozdíly. Při výběru prodejce je potřeba zvážit na tyto aspekty:

  • Zjistit, zda prodejce zná funkce diagnostického systému, jestli s diagnostikou umí pracovat. Nemalá skupina prodejců má sice naučené prodejní argumenty, ale ve skutečnosti nemá ponětí o základních principech spalovacích motorů.
  • Jaký vztah má distributor k výrobci či importérovi (deklarovatelný) – v případě nejasností je dobré se informovat přímo u výrobce, či importéra. Pokud se jedná o novinku z Číny, je lepší raději neriskovat.
  • Porovnat, jaké další produkty má distributor v nabídce. Pokud prodává čínské plagiáty, raději hledat jinde. K plagiátům nelze poskytovat plnohodnotnou podporu. Chceme-li kvalitní multiznačkovou diagnostiku, musíme hledat osvědčené řešení.
  • Internetové obchody - některé internetové obchody nemají uvedeno IČ, někdy dokonce ani jméno odpovědné kontaktní osoby. Toto musí seriózní prodejce bezpodmínečně mít. Zjistit formu podnikání a IČ, kde má prodejce sídlo a provozovnu, je-li zapsán v OR apod. Pečlivě číst obchodní podmínky, pokud je daný subjekt nemá uvedené, porušuje tím zákony ČR. Prodejce, který nedodržuje jurisdikci, určitě nebude zajímat Váš problém, který Vám po nákupu vznikne. Neoznačené obchody prodávají výhradně čínské plagiáty bez podpory. Vědomým nákupem plagiátů a cracklého software se vystavujete právnímu postihu. Více v článku čínská diagnostika.
  • Každý dobrý prodejce multiznačkové diagnostiky nabízí vlastní školení, či školení připravená ve spolupráci s partnery, nikoliv zprostředkovaná komerční školení, kde Vás naženou do učebny, přečtou okopírované školicí materiály od výrobce automobilů, které Vám nakonec rozdají.
  • Důležitým ukazatelem je záruční a pozáruční servis. Je důležité vědět, jakým způsobem prodejci postupují v jednotlivých případech.

Neseriózní prodejci

Prodejce, by měl být schopen schopen diagnostický systém předvést a zaškolit budoucího uživatele nejen do obsluhy programu, ale také do vlastní diagnostiky. Nákupem nic nekončí, ale začíná. Bohužel, pro řadu přeprodejců výrobků z čínské provenience je prodej jediným plánovaným kontaktem s kupujícím. Navíc tito prodejci neposkytují k diagnostickému zařízení licencovaný software. Více informací o čínských klonech a jejich prodeji naleznete v samostatném článku čínská diagnostika.

Osvědčená řešení se vyplatí

S výběrem multiznačkového systému se nevyplatí experimentovat. Multiznačkových systémů pro osobní automobily je na trhu velmi mnoho, nicméně zde uvádím pouze top 11 výrobců. Bosch, Atal, BrainBee, Gutmann, Magneti Marelli, DEV-COM, Launch, DEC SuperScan, Texa, Delphi, Autocom. Některé z těchto multiznačkových diagnostik jsou lepší, jiné horší. Každý výrobce multiznačkové diagnostiky má samozřejmě jinak nastavenou výrobkovou, obchodní ale i marketingovou politiku. Chceme-li opravdu dobré řešení, je nutno být nekompromisní a nehledět na výši pořizovací ceny. Důležité je najít partnera, který pomůže.

Než zakoupíme multiznačkovou diagnostiku položme si tyto otázky…
Jaké automobily nejčastěji diagnostikujeme?
Podstatnou část vozového parku ČR tvoří vozidla koncernů VAG (Volkswagen, Audi, Seat, Škoda), FMC (Ford, Mazda), Fiat atp. Drtivá většina majitelů jakékoliv multiznačkové diagnostiky vlastní i diagnostický systém VCDS (VAG-COM) nebo SuperVAG pro diagnostiku vozidel koncernu VAG. Program VAG-COM (VCDS) navíc obsahuje rozšířený modul pro diagnostiku vozidel vyhovujícím normě EOBD, stejně jako všechna multiznačková řešení. Cena systému VAG-COM je velmi výhodná. Současně nabízí kvalitní technickou podporu, licencovaný software a aktualizace zdarma. Nabídku diagnostiky VAG je možné nalézt v našem internetovém obchodě www.autodiagnostik.cz . Není výhodnější kupovat diagnostiku postupně pro každou značku?

Jsou ekonomicky výhodné placené aktualizace?
Ne každý servis si může dovolit, zahrnout do svých ročních nákladů na provoz autoservisu (ne)povinné poplatky za aktualizace a novelizace. Výše poplatků za novelizace multiznačkových diagnostik se průměrně pohybuje okolo 12tis. Kč bez DPH za rok. U nejdražších systémů roční poplatek přesahuje částku 30 tis. Kč bez DPH, v ceně jsou však zahrnuty většinou i aktualizace informačního systému. K nákladům na aktualizaci diagnostických funkcí je nutné připočíst i náklady na aktualizace informačního sytému. Často užívaným informačním systémem jsou např. Autodata, cena roční novelizace se pohybuje okolo 10tis. Kč bez DPH. Více informací o informačních systémech je uvedeno v článku informační systémy. Celkové udržovací poplatky jednoho multiznačkového řešení tak přesahují 20tis. Kč bez DPH ročně. Pro menší dílnu jsou tyto náklady, vedle jiných mnohdy ne méně důležitých, velmi nepříznivé. Menší dílny proto více sahají po diagnostikách určených pro diagnostiku konkrétní značky.

Dalšími otázkami by mohly být:
Je pro mne důležitý přístup k technickým informacím, podpoře a elektrickým schématům? Je pro mne důležitá česká lokalizace? Jsem ochoten připlácet si za příslušenství, za vylepšení a hardwarové updaty zařízení? Jak je pro mne důležitá pořizovací cena? Není pro mne výhodnější kupovat diagnostiku postupně na každou značku?

Značková diagnostika

Problematiku multiznačkové diagnostiky eliminují značkové diagnostické systémy, které jsou od základu navrženy a programovány pro konkrétní značku či koncern. Komplexnost značkové diagnostiky navíc podtrhuje její cena a další výhody, jako například programové aktualizace zdarma a ucelenější technická podpora. Zakoupením několika značkových diagnostik v kombinaci s diagnostikou EOBD, je možno získat mnohem efektivnější řešení potřeb za výrazně méně peněz. Navíc s minimálními budoucími náklady na aktualizace a technickou podporu. Více informací je uvedeno v samostatném článku značková diagnostika.

Multiznačková diagnostika vs. značková diagnostika
Zakoupením více značkových diagnostik spolu s diagnostikou EOBD, je možno při řešení diagnostických potřeb dosáhnout stejných výsledků, jako s multiznačkovým diagnostickým systémem. Výhodami značkové diagnostiky jsou atraktivní pořizovací cena, komplexnost diagnostických funkcí a velice dobrá kompatibilita s řídicími systémy a ve většině případů absence placených aktualizací. Nevýhody jsou pak horší dostupnost technické podpory, absence implementovaného informačního systému a doprovodná školení. Pro někoho také nepohodlné časté střídání diagnostických kabelů v závislosti na diagnostikovaném vozidle. Více informací v článku Značková diagnostika.

Diagnostika E-OBD vs. Multiznačkové systémy
Všechna osobní vozidla se zážehovými motory, vyrobená pro EU od 1. 1. 2001 a se vznětovými motory od 1. 1. 2004, musejí v rámci systému řízení motoru odpovídat normě EOBD. Jedná se o jednotnou diagnostiku nejdůležitějších systémů a komponent, které se případnou poruchou podílejí na zvýšení emisních hodnot při spalování. Norma OBDII je povinná pro zážehové motory již od r. v. 1996 (USA). Nicméně ji přijalo mnoho výrobců ještě před povinnou integrací EOBD, která je v podstatě modifikací a přesnou kopií OBDII. Více informací o palubní diagnostice obsaženo v článku OBDII/EOBD.

Každý multiznačkový diagnostický systém, má ve svém ovládacím programu integrovaný režim pro diagnostiku vozidel, vyhovujících normě EOBD. V praxi se často stává, že i ty nejdražší multiznačkové systémy nedokážou navázat komunikaci s automobilem jinak, než jen v režimu OBDII/EOBD. Tu samou službu ale je možno provést speciálně navrženými programy pro diagnostiku OBDII a EOBD, jako je ScanMaster či OBD Tester, ke kterému poskytujeme kvalitní technickou podporu, spolehlivý- licencovaný software a aktualizace zdarma v cenách již od 2000 Kč bez DPH. Nabídka diagnostiky OBDII/EOBD v sekci Diagnostika OBDII – EOBD.

Odkazy na výrobce a distributory

  • Bosch

http://www.boschdiagnostics.com/Pages/home.aspx http://aa.bosch.cz/Automobilova-diagnostika/Prehled-produktu.html

  • Atal

http://multidiag.actia.com/en http://atal.cz/index.php?lang=cz

BrainBee http://www.brainbee.it/index.php http://www.technology-garage.cz/

Hella Gutmann http://www.hella-gutmann.com/

Magneti Marelli http://www.magnetimarelli-aftermarket.us/en/show/489/Introduction%20%7C%20Diagnostics http://www.magneti-marelli.cz/sortiment/diagnostika/

DEV-COM http://www.devcom.cz/index.php/cs/auta-produkty

Launch X431 http://www.x431.com/website/index.do

DEC Superscan http://www.decautomotive.com.ar/ing/product.htm http://www.pc-autodiagnostika.cz/zbozi/dec-superscan-full

Texa http://www.texa.com/ http://www.diagnostika-texa.cz/

Delphi http://am.delphi.com/products/diagnostic-tools-and-equipment/

Autocom http://autocom.se/en/home http://www.univer.cz/diagnosticky-system-pro-osobni-a-nakladni-automobily-autocom-cdp+-id18

Související články